A vegán étrend tönkreteszi a bőrt?
From working with skin hands-on as an esthetician and skin care expert for over twenty years, I have to say that I most definitely have seen similarities in the skin of people who have a vegan diet versus those who are not. What I have noticed is a dull, tired, sallow look to the skin, similar to that of a heavy smoker’s skin, as well as a premature loss of skin tone. By no means am I knocking someone’s choice to live a vegan lifestyle, I’m simply sharing my observations and thoughts.
Because a vegan diet consists of mainly fruits, vegetables, beans, nuts and whole grains, those that follow it may have trouble getting enough protein—the building blocks for skin. Protein is an essential component that makes up cells in the epidermis, including collagen and elastin fibers to keep skin firm and smooth.
Many vegans rely on beans and soy as their main source of protein, but protein that comes from fish, poultry and meat may be more complete and therefore make for a better effect for the appearance…
„Information courtesy of www.ReneeRouleau.com, a website with skin care tips, products based on nine skin types and advice from skin care expert and celebrity esthetician, Renée Rouleau.”
A szerző, aki bőrápolási szakértő már 20 éve, szerint a vegánok bőre leginkább a láncdohányosokéhoz hasonlít: fakó és élettelen, amihez még a bőrtónus korai elvesztése is társul, megsárgul-szürkül. Gondjuk akad azzal, hogy elég fehérjéhez jussanak, ami a bőr alapvető építőelemeit adja; a fehérjéhez, ami elengedhetetlen a megfelelő kollagén- és elasztintermeléshez, így a bőrük a feszességéből is veszít.
Persze arról nem tudunk, hogy a vendégei közt hány jól táplálkozó vegetáriánus vagy vegán van, aki nem dohányos és mégis fakó a bőre. A blogja mellesleg amolyan „céges” blog, tehát nincs bejegyzés anélkül, hogy ne a saját termékét vagy szolgáltatását ajánlaná egy-egy problémára, habár nem zavaróan.
A saját tapasztalatom
12-13 évesen gondoltam úgy, hogy húsra végképp nincs szükségem. Ez persze hatalmas családi vitákat szült, illetve a '90-es évek elején nem igazán hittek abban, hogy lehet valaki intoleráns a húsra. Ilyen nem létezik. Ha középkorban élnénk, megégetnének boszorkányságért emiatt. Egyszerűen nem éreztem magam túl jól a csirkehústól, a sertésnek még a szagától is a hányinger kerülget, de a belsőségeknek a gondolatától pedig sikerült. Szóval problémás gyerek voltam, külön szenvedés volt az összes osztálykirándulás, hiszen én csak „különcködtem” és nem ettem meg a jó kis rántott húst, a fasírtot, a pörköltet, de szívesen elcseréltem őket a köretre - az osztályfőnököm, az a csodás, pedig nem is állta meg, ha ebből viccet csinálhat nyilvánosan. Ha túl sok húst ettem vagy túl sok tojástól is, napokig a kínok kínját éltem-élem át. Ez általában egy nagyon rossz gyomorrontásra emlékeztet, ugyanis minimális mennyiségű hússal még a szervezetem tud mit kezdeni, de utána feladja. Aztán később ehhez társult, hogy a hús tényleg rossz dolog - engem bánt, érzem -, ezzel egyidőben sajnáltam a bocikat, még a csufi szárnyasokat is. Persze megtanultam ezzel együtt élni és szükség esetén meg kellett tanulnom másokhoz alkalmazkodni.
Egyéb motivációk
„If anyone wants to save the planet, all they have to do is just stop eating meat. That's the single most important thing you could do. It's staggering when you think about it. Vegetarianism takes care of so many things in one shot: ecology, famine, cruelty.”Sir Paul McCartney
Milyen a helyes vegán/vegetáriánus étrend?
Edd szépre a bőröd
Ha valaki nem fogyaszt elég vitamint és ásványi anyagot, akkor az a bőrön is meglátszódik, például veszít a feszességéből, kevésbé jól regenerálódik. Ezenkívül, ha valaki elhagyja a húst és nem pótolja megfelelő zsírokkal, akkor a tápanyagok és vitaminok nem tudnak felszívódni. Fontos szabadgyök-megkötő antioxidánsokat fogyasztani, ezek védik a bőrt az idő előtti öregedéstől és a kollagént is, mint az A-, C-, E-vitamin; illetve kéntartalmú zöldségeket, mert a kollagén nem tud szintetizálódni nélküle. Ha már öregedés és kollagén: a szója egyik növényi hormonja az antioxidánsokhoz hasonló hatású, ezért serkenti a kollagén szintetizációját, illetve bizonyos öregedésért felelős enzimeket blokkol. Tudom, arról élesen megoszlanak a vélemények, hogy a szója jó-e, mert ugyan elvileg teljes értékű húspótló, de genetikailag módosított. A piros zöldségek és -gyümölcsök szintén jót tesznek a bőrnek, likopint tartalmaznak [csak zsíros-olajos közegben szívódik fel], ez egyfajta természetes fényvédő hatású vegyület - a valódi fényvédelmet viszont nem helyettesíti! Az omega-3 zsírsavak is nagyon fontosak, ugyanis amolyan sejtvédők. Ne feledjétek el, a bőrünk négy hét alatt teljesen megújul, és csak abból tud építkezni, amit megettünk.
Ha pedig nem ennétek, akkor igyatok sok zöld vagy fehér teát, hiszen mindkettő jótékony hatással van a kollagén termelődésére.
Kutattam, de sehol sem találtam arról információt, hogy a szervezetnek valóban állati fehérjére van szüksége ahhoz, hogy a bőr szerkezete megfelelő legyen, feszes és sugárzó maradjon. Ha a hölgy eredetileg arra gondolt, hogy talán nem fogyasztanak a vegánok elég esszenciális aminosavat - ezeket a szervezet nem tudja előállítani -, ez esetben téved, ugyanis a sárgarépa, az uborka és az összes dióféle tartalmaz, egy sereg más zöldséggel egyetemben.
Összességében azt gondolom, hogy a vegán- és vegetariánus étrend egy nagyon jó dolog és nem gondolnám károsnak sem a bőrnek, sem máshogy, hacsak valaki nem ront el benne valamit. Azt mondják, hogy a vegetáriánus konyha jelentősen színesebb és fűszeresebb, mint amit a legtöbb ember megszokott. Mindenesetre az biztos, hogy a sok nyersen fogyasztott zöldségnek és gyümölcsnek magasabb a vitamintartalma, ugyanis az A-, C-, E-vitamin mind hőérzékeny. Szerintem ezt nem lehet megbánni, ugyanakkor nem vagyok az a fajta, aki bárki meg akarna téríteni. Abban viszont egyetértek Renée-vel, hogy a tudatos bőrápolás, a masszírozás segít, ahogy a dohányzás sem tesz jót. :)
Nagyon kedvenc téma és szuper cikk! :-) Jaj, bárcsak ilyen egyszerű lenne, hogy az ember nem eszik húst, és máris gyönyörű a bőre. :-D Valljuk be na, nekem vagy ugye kifejezetten bőrápolási blogom és talán nincs is olyan termék/étrend stb., amit ne próbáltam volna, mégis Neked van a szebb bőröd! Irigylésre méltóan szép, az biztos. Amúgy én olyat is olvastam már, hogy ha nem eszel húst, szebb lesz a bőröd. Pár hónapja volt egy olyan szitu, hogy egy fogadalom miatt kb. egy hónapig nem ettem húst, és nem lett se jobb, se rosszabb a bőröm ettől. Ha ez ilyen egyszerű lenne...
VálaszTörlésDr. Renee-vel én sem tudok mindenhol egyetérteni. Pl. abszolút Paula Beugon álláspontját képviselem a szemkrémekkel kapcsolatban, hogy nincs rá szükség min. duplaáron, amikor INCI szerint ua., mint egy arckrém, vagy néha rosszabb, és a szintetikus illatok ellen ágál, miközben természeteseket használ, amik ugyanúgy irritálhatnak. Ja, és nem írja ki az INCI-t a termékekhez. Nekem azért ő nem egy 100%-ig hiteles bőrdoki, én is azt érzem, hogy azért ír, hogy eladjon, nem azért, hogy segítsen. Egyetértek veled, és ma veszek egy kiló répát. :-D Kipróbálom, van-e változás, ha egy hónapig mindennap megeszek egyet.
De sokaknak bejött, elég sok vegetáriánus fórumot végigolvastam már az évek során és rengetegen írtak tapasztalatokat ezzel kapcsolatban. Szerintem egy hónap alatt nem jön ki, nem tudom mennyi idő kell ahhoz, hogy ez változzon, de olvastam olyat is „ jobb lett, de nem eléggé”.
TörlésMondjuk a nagyon hardcore vegákon mindig nevetek, akik kiszagolják, ha valaki eszik húst, mert érezni a „szagát”.
Szerintem sok embernek az utolsó az INCI, amit keres egy krémen, lehet túl sok munkának tartja bepötyögni. Ha ott lenne, akkor hol a meglepetés?! Pedig az is kell. Nem ismerem a termékeit túlzottan, de ennél a vegános cikknél és mentolos akármit ajánlott, ami biztos felpezsdíti a vérkeringést, de a mentolról azt olvastam, hogy irritáló. Aztán ki tudja...
Szerintem annyira különbözők vagyunk, hogy mindenkinek meg kell találnia azt, hogy mitől érzi magát jól, akár táplálkozásról, akár bőrápolásról beszélünk. Vannak alapigazságok, de soha nem szerettem, amikor kötelezően megmondják, hogy egyél, vagy épp NE egyél húst vagy tejterméket, vagy éppen gabonát. Nyilván nekem laktózérzékenyként nem lesz jó, ha tejet iszok, és jellemzően rosszul vagyok a magyaros kajáktól. Az én kedvencem az a könnyű ázsiai étrend, sok zöldség+száraz husi rizssel. :-) Arra kell figyelni, hogy ha valaki nem eszik húst, akkor más forrással elegendő fehérjét vigyen be. Ha meg valaki eszik húst, akkor ne az legyen a fő forrás, hanem mellette fogyasszon zöldségeket is.
TörlésA mentol amúgy a legirritálóbb növényi összetevők egyike, tudományos kutatások is bizonyítják. Nekem épp az ilyenek miatt nem túl hiteles Renee, az INCI-k hiánya mellett, így túl komolyan ezt a cikkét se venném. Nekem Te tutira hitelesebb vagy, kezdve ott, hogy csomó biológiát tanultál, és nem is próbálsz meg pl. étrendkiegészítőt eladni ezen írásod alapján.
Pedig a magyar konyha alaptézise az, hogy egyél mindenhez fehér kenyeret, illetve tegyél bele [zsírt és] piros paprikát. Gondoltam, hogy beleírom, hogy azért lehet szedni ételkiegészítőt, de szerintem csak kúraszerűen érdemes azokat is és nem napi 10 különböző tablettát mindenre.
Törlésszerintem az embernek szüksége van húsra,ha tetszik ha nem. minden azon múlik miből mennyit eszel és hogyan van elkészítve,szerintem a chips sokkal károsabb a bőrre és a szervezetre,mint a pulykahús :)
VálaszTörlésAzzal az állítással nem vitatkozhatok, hogy a [konzum] chips károsabb, mint a pulykahús. :)
TörlésSzerintem nagyon jól leírtad, nekem is ez a véleményen erről a témáról.
VálaszTörlésMár szinte kicsi korom óta nem fogyasztok húst, se tejet, de tojást igen. Azért nem eszem, mert nem ízlik, és hiába mondják, hogy "a húsra szükségünk van", én nem érzem ezt így. Semmivel sem egészségesebb egy "húsevő", mint én :D. Én teljesen jól érzem magam így, nekem ez vált be.
Az én tapasztalataim szerint, aki vegán, és odafigyel az étkezésére, tényleg sokkal változatosabban étkezik, sokkal több ételt ismer, és mindent tud valamivel pótolni, ha szeretne egészséges maradni. Mivel én nem vagyok vegán, én sem tudtam elképzelni régebben, hogy ők mit ehetnek, de rátaláltam Stőhr Grétára( http://gretakonyhaja.postr.hu/ ), akinek tényleg nagyon változatos és finom recepjei vannak. És aki hitetlenkedik, csak nézzen rá :D Szerintem teljesen egészségesnek néz ki :)
Szerintem ha jól érezzük magunkat így, akkor nem kell változtatni, hiába gondolja azt a társadalom jelentős része, hogy ez nem helyes. [Jól érezni magunk..?]
TörlésSzuper ez a blog, még sosem láttam, azt hiszem. Én pinteresten szoktam recepteket vagy megoldásokat keresni, ha már végleg kifogytam az ötletekből, de a rendes receptek vegetáriánusbaráttá tétele szerintem nem annyira nagy kunszt. Nekem a nyers vegán étrend kissé olyan, amit nem tudok hova tenni, pedig van ismerősöm, aki ezt csinálja már évek óta.
Van egy barátnőm akivel egyidősek vagyunk (38) , vega jó pár éve, bár nem ilyen régóta mint te, rengeteg halat eszik mellette de olyan öreg a bőre mintha legalább 10 évvel idősebb lenne. Az alakja tökéletes mert edzeni jár de a bőre iszonyat.
VálaszTörlésAz én bőröm is minden sz@rra kiütéssel reagál, nem bír semmit de azért mások szerint egy 10essel kevesebbet mondhatnék :-) Az én szervezetem kívánja a húst, pl ha egy hétig nem eszem húsos ételt szabályszerűen elvonási tüneteim vannak. És megfigyeltem, h tényleg rosszabb a bőröm állapota ha olyanokat eszem.
Egyébként a bőr is genetika nagy részben, te is tehetsz érte valamennyit de egy bizonyos szintig.
A te bőrödre mindig is irigykedtem mert a szemhéjad nem lóg, tök szép sima minden képen :-) semmi szemránc :-)
Azt hittem sokkal fiatalabb vagy, így kép alapján. :))
TörlésBiztos van benne genetikai hajlam, anyu 59 éves és egyáltalán nem ráncos, mármint ahhoz képest hogy a nála 3 évvel idősebb kolléganője egy „aszalt szilva” volt. Azért ha nagyon nézem, akkor nekem is ráncos a szemem, de már a gimiben is kiröhögtek, hogy Clinique All About Eyes szemkrémet használok 16 évesen. :D No meg én rengeteg folyadékot fogyasztok minden nap, mert azt kell.